Doprava pro seniory

Hledáte spolehlivou dopravu pro seniory k lékaři nebo na úřad? Vysvětlíme vám, jaké máte možnosti, od cenově dostupných seniortaxi až po sanitku hrazenou pojišťovnou.

A1.jpeg

I zdánlivě jednoduchá cesta k lékaři může být pro seniora náročná. Patnáct minut chůze nebo pár zastávek autobusem? Pro většinu z nás rutina, pro seniora často vyčerpání a riziko pádu. A pokud pečujete o seniora na vozíku nebo upoutaného na lůžko, je běžná doprava prakticky nemožná. Řešením může být specializovaná doprava pro seniory.

Taxislužby pro seniory

Existuje hned několik důvodů, proč pro seniory nemusí být vhodné klasické taxislužby.

  • Cena: Taxislužba je drahá, zejména pokud senior potřebuje pravidelně dojíždět, například k lékaři.
  • Specifické potřeby seniorů: Senioři mohou potřebovat pomoc při nastupování a vystupování. Když potřebuje senior dopravu na vozíku nebo na lůžku, je běžný taxík samozřejmě zcela nevhodný.

Jak tedy dopravu seniorů řešit? Naštěstí existují specializované taxislužby určené přímo pro seniory, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám. Tyto služby bývají cenově dostupnější a samozřejmostí je pomoc při nástupu a výstupu. 

Podrobnosti o dostupných službách najdete v našem ☎️ Adresáři služeb.

Kolik doprava pro seniory stojí?

Ceny služeb nejsou nijak regulovány a u jednotlivých organizací se liší. Předem se tedy o ceně informujte, najdete ji zpravidla na webových stránkách nebo zjistíte po telefonu.

Co je dobré vědět:

  • Doprava pro seniory je zpravidla levnější než klasická taxislužba.
  • Některé obce či městské části, zejména v Praze, nabízejí pro své občany zvýhodněné, někdy až symbolické ceny. Než si službu objednáte, zjistěte si, zda ve vaší oblasti neexistuje speciální lokální taxislužba pro seniory za výhodnějších podmínek.
  • Cena také může být u některých služeb nižší, když si ji objednáte s předstihem. Rovněž se liší cenové podmínky pro převoz doprovodu.
  • Některé služby požadují poplatek i za osoby, které seniora doprovází, jiné umožňují převoz jedné další osoby zdarma, některé převoz doprovodných osob nezpoplatňují vůbec.

Jak si objednat přepravu?

  1. Zavolejte s dostatečným předstihem, ideálně několik dní předem.
  2. Upřesněte speciální požadavky, jako je převoz na vozíku nebo lůžku.
  3. Zjistěte si předem cenu.
  4. Informujte se o podmínkách přepravy doprovodu.

Doprava na vozíku, doprovod a další služby

Většina firem umožňuje převoz osob přímo na invalidním vozíku. Mají k tomu vhodná vozidla i nástupní plošiny. Vždy si však předem ověřte, že firma tuto službu nabízí a nahlaste použití vozíku při objednávání služby. Některé společnosti také nabízí:

  • Pomoc s přesunem seniora z lůžka na vozík, někdy i převoz na mobilním lůžku.
  • Půjčení schodolezu a přepravu seniora na vozíku ze schodů.
  • Zapůjčení potřebných kompenzačních pomůcek (např. vozík, chodítko).
  • Pro seniory může být velmi užitečná služba doprovodu. Pracovník firmy vás od auta doprovodí, kam potřebujete, např. k lékaři, na poštu či na úřad. 

Nabídka služeb se u každé firmy liší a vždy si předem ověřte, že firma danou službu nabízí. V našem ☎️ Adresáři služeb jsou tato specifika přehledně popsána.

Kdy má senior nárok na převoz sanitkou zdarma?

Věděli jste, že existují dva typy sanitek?

  • Ta klasická žlutá s houkačkou je Zdravotnická záchranná služba (ZSS) a zajišťuje akutní neodkladnou péči na místě nebo v průběhu cesty.
  • Druhý typ, zpravidla bílé auto, je Dopravní zdravotní služba (DZS) určená pro plánované cesty spojené s lékařskou péčí. Jedná se tedy o např. převoz k lékaři a od lékaře, na odborné vyšetření, převoz do nemocnice při hospitalizaci nebo naopak návrat domů po propuštění z nemocnice, případně o převoz mezi pečovatelskými zařízeními. 

Pokud zdravotní stav seniora neumožňuje jiný způsob přepravy, může mu lékař předepsat převoz dopravní zdravotní službou do nejbližšího zdravotnického zařízení. Když má pacient žádanku od lékaře, je převoz zdarma.

  • Důvody k předepsání sanitky musí být zdravotního rázu, například snížená pohyblivost, pooperační stavy nebo infekční onemocnění.
  • Lékař vám naopak nemůže předepsat sanitku například kvůli složitému spojení hromadnou dopravou nebo protože je pro vás doprava příliš drahá.

Co když vám lékař nevystaví žádanku?

Když vás lékař posílá k jinému specialistovi nebo do nemocnice, měl by zároveň zhodnotit váš stav a případně nabídnout převoz sanitkou. Neučiní-li tak, můžete se na tuto možnost sami zeptat. 

Pokud se však lékař rozhodne, že sanitka není potřeba, můžete se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Když revizní lékař pojišťovny schválí převoz, váš lékař je povinen žádanku vystavit.

Pokud vám lékař sanitku nepředepíše, stále si můžete převoz sanitkou sami zaplatit. Tato možnost může být někdy vhodnější než specializované taxislužby pro seniory. Sanitky jsou totiž uzpůsobeny pro přepravu pacientů s omezenou pohyblivostí – například umožňují převoz vleže nebo na vozíku. Navíc pracovníci dopravní zdravotní služby mohou pomoci s přesunem od dveří bytu až do vozidla.

 

Mohlo by vás zajímat:
⚖️ Související zákony:
➡️ Užitečné odkazy a zdroje: