Pečujete o seniora a máte pocit, že je toho na vás moc? Zjistěte, jak zvládat náročné situace, kde hledat psychickou podporu a odborné poradenství určené pro neformálně pečující.
Péče o seniora může být náročná. Ať už se o své blízké staráte poprvé, nebo máte už nějakou zkušenost, nemusíte být sami. Je naprosto v pořádku, pokud si nevíte rady nebo máte pocit, že je toho na vás moc. Existuje mnoho služeb a odborníků, kteří vám mohou pomoci, nasměrovat vás a poskytnout podporu ve složitých chvílích.
Seznam dostupných služeb, které vám mohou pomoci, najdete v našem ☎️ Adresáři služeb.
Nejprve je třeba zdůraznit, že každá sociální služba vám musí zdarma poskytnout základní sociální poradenství. Sociální pracovníci vám zdarma poradí a pomůžou zorientovat se v tom, co vlastně potřebujete, případně předají kontakt na jinou službu, která to dokáže. A to bez ohledu na to, jestli sociální službu nakonec využijete nebo ne.
Co to znamená v praxi? Když zavoláte do jakékoliv organizace poskytující sociální služby, měli by vám jejich pracovníci poradit nebo odkázat na někoho jiného, kdo vám pomůže. Pokud se přes různé formuláře žádostí o službu nebo linky pro zájemce nemůžete probojovat k sociálnímu pracovníkovi, který by vám poradil, je to jednoduše špatně.
V posledních letech vznikají služby, které se zaměřují přímo na poradenství pro pečující. Tyto služby vám mohou pomoci zorientovat se v celé situaci – poradí vám s žádostí o příspěvek na péči, doporučí vhodné kompenzační pomůcky, vysvětlí, jak získat potřebné sociální služby, a dají vám kontakty na další odborníky.
Některé služby jdou ještě dál. Pracovníci se s vámi sejdou přímo u vašeho blízkého doma. Na místě vám ukážou vhodné pomůcky, pomohou zařídit potřebné služby a budou vás provázet péčí. Když narazíte na problém, budou tu pro vás.
Pokud potřebujete poradit s konkrétním problémem, můžete využít specializované odborné poradny. Mají různé zaměření, například se může jednat o:
Pro pečující jsou také dostupné kurzy, které vás naučí, jak zvládat různé situace spojené s péčí. Kurzy se mohou věnovat tématům jako manipulace s málo pohyblivým seniorem, péče o seniora s demencí nebo aktivizace seniorů. Většina kurzů je zdarma a můžete je navštívit osobně nebo online.
Většina zmíněných služeb je poskytována zdarma nebo za menší spoluúčast.
(sekci připravujeme)
V neposlední řadě najdete dostupné informace na internetu, například na stránkách jako jsou ty naše. Rozsáhlé informace k péči o seniora v domácím prostředí naleznete například také zde:
Péče o seniora může být velmi vyčerpávající – fyzicky, ale i psychicky. Musíte skloubit osobní život, práci a péči, což není jednoduché. Navíc, pokud senior trpí demencí nebo jinými zdravotními problémy, je to pro obě strany psychicky náročné. Zkrátka jedná se o náročnou životní situaci a je zcela pochopitelné, že v ní můžete potřebovat pomoc. Nestyďte si o ní říct.
Existuje více forem psychické podpory, které se specializují na pomoc pečujícím, patří mezi ně:
Většina zmíněných služeb je poskytována zdarma nebo za menší spoluúčast. Některé zdravotní pojišťovny také nabízejí příspěvky na psychoterapii v rámci svých preventivních programů. Informujte se u své pojišťovny – často přispívají částkou mezi 400 až 500 korunami na jedno sezení.