Sociální služby pro seniory

Pečujete o seniora a potřebujete pomoc? Představíme vám, jaké sociální služby pro seniory můžete využít a poradíme, jak postupovat při jejich zajištění.

IMG-0235.jpeg

Sociální služby nabízejí pomoc seniorům, když začínají ztrácet soběstačnost. Zatímco zdravotní služby se zaměřují na zdravotní stav seniorů a případnou léčbu, sociální služby je podporují v každodenním životě, posilují soběstačnost a pomáhají udržovat kontakt se společností. V praxi to může znamenat například pomoc s hygienou, úklidem, nákupy, doprovodem k lékaři, vyřizováním různých záležitostí nebo také dohled nad bezpečím seniora. Důležité jsou také aktivity, které seniorům pomáhají udržet paměť, rozvíjet nové dovednosti a zapojit se do života kolem nich.

Typy sociálních služeb pro seniory

Sociálních služeb pro seniory existuje celá řada. Můžeme je rozdělit do tří velkých kategorií podle toho, jakým způsobem jsou poskytovány. Vyberte si odpovídající kategorii a proklikem na odkaz získáte podrobné informace o konkrétních službách:

Terénní sociální služby

Pracovníci terénních sociálních služeb přicházejí do přirozeného sociálního prostředí klienta. V případě seniorů to je nejčastěji jejich domov. Mezi základní terénní služby určené pro seniory patří osobní asistence, pečovatelská služba a terénní odlehčovací služba.

Chci vědět více  →

Ambulantní sociální služby

U ambulantních služeb naopak dochází senior do zařízení, kde je mu poskytována péče. Ambulantní služby neposkytují ubytování, klienti zde tráví čas přes den a na noc se zas vrací domů.  Mezi ambulantní služby pro seniory patří denní stacionář, centrum denních služeb, ambulantní odlehčovací služba a sociálně aktivizační služby.

Pobytové sociální služby

Pobytové sociální služby jsou poskytovány v zařízení sociálních služeb a jsou spojeny s ubytováním. Služby jsou určeny lidem, kteří z různých důvodů nemohou být ve svém přirozeném prostředí a potřebují celodenní péči nebo podporu. Senioři nejčastěji využívají z pobytových sociálních služeb domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, pobytovou odlehčovací službu či týdenní stacionáře. Soběstačnější senioři mohou využít domovy s pečovatelskou službou, nejedná se však přímo o sociální službu, nýbrž o samostatný byt, v němž si může senior nasmlouvat pečovatelskou službu.

Chci vědět více  →

Jak zařídit sociální službu?

Když si vyberete druh sociální služby, začněte hledat poskytovatele. Je na vás, jakého si zvolíte. 

Hledání poskytovatele sociální služby

Registrované poskytovatele sociálních služeb snadno najdete v Registru poskytovatelů sociálních služeb. Je to databáze zřizovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí a musí v ní být povinně uvedeni všichni poskytovatelé. Při hledání stačí vybrat správný kraj a cílovou skupinu (senioři). Pro zjednodušení můžete také využít náš ☎️ adresář služeb.

Při hledání vhodného poskytovatele se zaměřte především na:

  • Cílovou skupinu: Jednotliví poskytovatelé sociálních služeb se mohou zaměřovat pouze na určité cílové skupiny, jako jsou děti, senioři nebo osoby se zdravotním postižením. Např. ne každá osobní asistence je určena pro seniory.
  • Kraj: Každá sociální služba je registrovaná v určitém kraji a zde službu poskytuje. Osobní asistence z Prahy například neposkytne službu ve Středočeském kraji. Při určení, do jakého kraje spadáte, by mělo být rozhodující místo, kde bude asistence probíhat, nikoliv trvalé bydliště. Můžete ale také narazit na poskytovatele, kteří budou vyžadovat, aby měl v daném kraji senior také trvalé bydliště.

Jednání s poskytovatelem sociální služby

Co se stane, když poskytovatele sociální služby kontaktujete? Mezi jednotlivými poskytovateli mohou být určité odlišnosti, ale základ je vždy stejný:

  • Sociální šetření: Sociální pracovník navštíví seniora, často přímo v domácnosti, aby lépe pochopil jeho potřeby, přání a celkovou situaci. To mu umožní nastavit službu tak, aby odpovídala individuálním potřebám seniora.
  • Uzavření smlouvy: Pro zahájení spolupráce je třeba podepsat smlouvu, která popisuje poskytovanou péči a její podmínky. Smlouva chrání obě strany a předchází případným sporům.
  • Dostupnost služeb: Pokud je kapacita poskytovatele plná, budete zařazeni do pořadníku, případně vám pracovníci doporučí jiné vhodné služby.

Sociální pracovníci vám poradí

Nebojte se ptát na vše, co potřebujete vědět. Vůbec nevadí, když vlastně ani tak nevíte, na co se přesně chcete zeptat, protože je pro vás všechno nové. Poskytovatelé jsou tu, aby vám pomohli. Pomůžou vám zorientovat se v situaci, případně předají kontakty na jiné služby. Sociální pracovníci by vám také měli umět poradit s příspěvkem na péči a dalšími záležitostmi spojenými s péčí o seniory. Pokud se přes různé formuláře žádostí o službu nebo linky pro zájemce nemůžete probojovat k sociálnímu pracovníkovi, který by vám poradil, je to jednoduše špatně.

Kolik sociální služby stojí?

Všechny zmíněné sociální služby pro seniory jsou placené. Ve skutečnosti se klient na nákladech pouze podílí a zbytek doplácí stát a kraje. I tak může být výsledná částka pro seniora a jeho blízké významným zásahem do rozpočtu. Na hrazení sociálních služeb je proto určen příspěvek na péči. O ten je však třeba požádat.

Cena, kterou po vás poskytovatele služeb mohou požadovat, je státem regulovaná. Ve vyhlášce 505/2006 Sb. najdete u každé služby maximální možnou cenu. Během poskytování služby může dojít k úpravě ceny až do maximální částky, nicméně toto zvýšení by vám mělo být vždy dopředu oznámeno.