Dlouhodobé ošetřovné

Pracujete a vašeho blízkého propouští z nemocnice? Pokud ošetřující lékař rozhodne, že váš blízký potřebuje celodenní péči, můžete požádat o dlouhodobé ošetřovné.

Dlouhodobe-osetrovne.jpeg

Dlouhodobé ošetřovné je dávka, která vám umožní zůstat doma v době, kdy budete pečovat o člena rodiny, u něhož ošetřující lékař při propuštění z nemocnice rozhodl, že jeho zdravotní stav vyžaduje domácí celodenní péči.

Po dobu ošetřovného se můžete rozhodnout, jak se o svého blízkého budete starat v případě, že by jeho zdravotní stav vyžadoval celodenní péči i po skončení dlouhodobého ošetřovného. Můžete například zvážit podání žádosti o příspěvek na péči a máte prostor zajistit si potřebné sociální služby.

Kdo může požádat o dlouhodobé ošetřovné?

  • Příbuzní osoby vyžadující dlouhodobou péči (manžel/ka, dospělý potomek, tchyně, švagr, neteř nebo snacha aj.).
  • Druh nebo družka ošetřované osoby.
  • Osoba žijící s ošetřovanou osobou ve společné domácnosti.
U osob bez přímého příbuzenského vztahu je zákonem stanovena podmínka společného trvalého pobytu s osobou, které je celodenní péče poskytována.

Kdo má nárok na dlouhodobé ošetřovné?

Pro přiznání nároku musíte splnit tyto podmínky:

  • U zaměstnanců účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících.

  • U OSVČ musí být pro nárok na tuto dávku splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na dlouhodobé ošetřovné. OSVČ nesmí v době pobírání dávky vykonávat samostatně výdělečnou činnost – musí svoje podnikání přerušit.
  • Ošetřovaná osoba musí být hospitalizována minimálně 4 po sobě jdoucí kalendářní dny, přičemž se počítá první i poslední den hospitalizace.

  • Zdravotní stav ošetřované osoby po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu dalších 30 kalendářních dnů.

⚠️ Podmínka hospitalizace neplatí u osob nevyléčitelně nemocných, pokud jejich stav umožňuje poskytování paliativní a dlouhodobé péče v domácím prostředí. V těchto případech rozhoduje o potřebnosti dlouhodobé péče praktický lékař.

Kolik činí dlouhodobé ošetřovné?

Dlouhodobé ošetřovné činí 60 % redukovaného vyměřovacího základu, tedy stejně jako krátkodobé ošetřovné nebo nemocenská.

Dlouhodobé ošetřovné trvá, dokud je péče nezbytná, nejdéle však po dobu 90 dní.

Pan Černý požádal o dlouhodobé ošetřovné, aby se mohl starat o svou vážně nemocnou maminku, kterou právě propustili z nemocnice. Jeho průměrná hrubá mzda je 35 000 Kč měsíčně. Za 30 dní péče mu tedy náleží 18 660 Kč. Maximálně může čerpat dávku po dobu 90 dní, což odpovídá 55 980 Kč za celé období.

Jak podat žádost?

Žádost o dávku podáváte vy jako ošetřující osoba.

Co potřebujete k podání žádosti?

Od 1. 1. 2025 zaměstnanci nemusí vyplňovat žádnou žádost. Lékař vám při propuštění z nemocnice vystaví Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče a odešle ho elektronicky příslušné správě sociálního zabezpečení.

Následně informujte svého zaměstnavatele o tom, že se budete starat o svého blízkého, a sdělte mu identifikátor, který vám předal lékař. Dále od vás bude zaměstnavatel potřebovat tyto informace:

  • Datum, od kdy budete péči poskytovat (případně její trvání).
  • Informace o ošetřované osobě a vašem vztahu k ní.
  • Informace o průběhu péče.

Tyto informace pak zaměstnavatel předává Okresní správě sociálního zabezpečení.

Více informací se dozvíte zde.

Jak je to u OSVČ?

OSVČ musí stále podávat příslušný formulář a k němu doložit Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče.

Máte-li datovou schránku, musíte žádost povinně podat elektronicky. Další možností je doručit žádost osobně na podatelnu příslušné správy sociálního zabezpečení nebo ji podat přes e-Podatelnu (pouze s uznávaným elektronickým podpisem).

Kdy se žádost podává?

Nejpozději do 8 dní po propuštění ošetřované osoby z nemocnice.

Časté otázky

Může zaměstnavatel žádost o ošetřovné odmítnout?

Zaměstnavatel je povinen vám souhlas udělit po dobu poskytování dlouhodobé péče. Existuje však výjimka – pokud tomu brání vážné provozní důvody, může vaši žádost zamítnout a písemně zdůvodnit, proč ji nepřijal.

Kdy vznikne nárok na další dlouhodobé ošetřovné po vyčerpání dávky?

Nejdříve po uplynutí 12 měsíců.

Paní Nováková pečovala o maminku od 1.5. do 1.9. 2024. Onemocněl jí však tatínek a po propuštění z nemocnice v lednu 2025 bohužel o další dlouhodobé ošetřovné žádat nemůže, protože ještě neuplynula lhůta 12 měsíců.

Jak probíhá přiznání a vyplácení dávky?

O nároku na dávku rozhoduje Okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud splníte všechny podmínky, dávka vám bude vyplacena. OSSZ již následně žádné rozhodnutí nezasílá.

⚖️ Související zákony  ➡️ Užitečné odkazy a zdroje:

Článek napsala:
Mgr. Jana Lacmanová, sociální pracovnice a vedoucí služby osobní asistence v Jeseníku