Zemřel váš blízký a nevíte, co dělat, nebo se chcete na tuto situaci předem připravit? Náš průvodce vám poskytne informace o tom, jak postupovat, pokud váš blízký zemře: od oznámení úmrtí, přes zařízení pohřbu, až po vyřízení smluvních závazků a jednání s úřady.
Následující informace vám pomohou zorientovat se v praktických záležitostech, které je třeba po úmrtí blízké osoby řešit, včetně zákonných povinností a dostupné podpory.
Úmrtí se projevuje několika jasnými znaky:
Jestliže zemřel váš blízký doma, je třeba úmrtí oznámit. Komu?
Zákon nestanovuje žádnou lhůtu pro ohlášení úmrtí. U očekávaného úmrtí můžete tedy zavolat lékaře ihned nebo s určitým časovým odstupem. Mezitím můžete informovat další příbuzné.
Před příjezdem lékaře si připravte tyto dokumenty zesnulého:
Lékař na místě konstatuje smrt zemřelého, určí příčinu a přibližný čas úmrtí. Následně vystaví List o prohlídce zemřelého (lidově “ohledací list”). Jednu část zašle na matriční úřad a matrika na jeho základě do 30 dnů vystaví úmrtní list, vyrozumí Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Další část listu je pak určena pro pohřební službu.
Po vystavení ohledacího listu můžete kontaktovat pohřební službu. Nemusíte ji kontaktovat hned, musíte tak učinit do 96 hodin od oznámení úmrtí. Jako vypravitel pohřbu budete později vyzváni notářem k podání informací o zesnulém.
Máte právo si vybrat jakoukoliv pohřební službu, lékař, který stanovil na místě úmrtí, vám nesmí doporučovat žádnou službu. Už vůbec vás nemůže pohřební služba kontaktovat sama, jedná se o neetické a zákonem zakázané chování.
Osoba, která se o pohřeb postará, se nazývá vypravitel pohřbu. Ten bude následně vyzván notářem o podání informací o zemřelém.
Pro pohřební službu si připravte:
Pohřební služba může za vás vyřídit záležitosti na matrice, nebo můžete matriku informovat sami.
Můžete si vybrat z několika možností způsobu pohřbu:
Jaké jsou možnosti pietního rozloučení?
Podle zákoníku práce máte v případě úmrtí blízkých osob nárok na placené volno pro vyřízení potřebných záležitostí a účasti na pohřbu. Zaměstnavatel je povinen toto volno poskytnout.
Zaměstnavatel vám poskytne:
Pokud cítíte potřebu podpory, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám mohou pomoci:
Asociace poradců pro pozůstalé: kontakty na poradce v dané lokalitě
Adresář služeb poskytujících podporu pro pozůstalé.
Jakmile obdržíte úmrtní list, můžete začít jednat s úřady, bankami a poskytovateli služeb.
➡️ V tomto článku najdete praktický návod, jak vše vyřešit rychle a bez zbytečných komplikací.
Článek napsala:
Mgr. Jana Lacmanová, sociální pracovnice a vedoucí služby osobní asistence v Jeseníku