Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem

Domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem zajišťují nejen ubytování a stravování, ale také nepřetržitou péči a aktivizační programy. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat vhodný domov, jak o něj zažádat a kolik to bude stát.

IMG-9753.jpeg

Domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem jsou určeny pro seniory, kteří vlivem snížené soběstačnosti nemohou nadále zůstat v domácím prostředí a potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby. Kromě těchto zařízení existují také další typy pobytových sociálních služeb vhodných pro seniory.

Domovy pro seniory zajišťují ubytování na pokojích, stravu, nepřetržitou sociální, ošetřovatelskou i zdravotní péči a aktivizační programy. 

Zařízení přijímají klienty nejčastěji od 65 let věku, ale někde je věková hranice i nižší, například 60 let.

Domovy se zvláštním režimem poskytují podobné služby jako domovy pro seniory, jsou však primárně určené pro klienty trpící demencí. Tato zařízení nabízí péči přizpůsobenou specifickým potřebám klientů. 

Věková hranice se u jednotlivých domovů se zvláštním režimem liší, ale zpravidla bývá o něco nižší než u domovů seniorů. Odpovídá to skutečnosti, že zde spíše rozhoduje vývoj nemoci než snížená soběstačnost daná věkem seniora.

Návštěvy a pohyb mimo zařízení

Za klienty obou typů zařízení mohou docházet návštěvy. Právo na návštěvy je součástí práv pacientů a klientů sociálních služeb a jakékoliv omezení by mělo být dobře zdůvodněné, časově omezené a přiměřené situaci. 

V domově seniorů mohou klienti zařízení opouštět dle svého uvážení například na vycházky (a to klidně i přes noc), pokud to jejich zdravotní stav dovoluje. V domově se zvláštním režimem bývají oddělení s ohledem na zdravotní stav klientů uzavřená – ale nemusí to být pravidlem.

Jak získat místo v domově

Na webových stránkách mají jednotlivá zařízení formulář žádosti o přijetí do služby. Přiložen bývá podrobný návod, jak formulář vyplnit. Povinnou přílohou je vyjádření lékaře o zdravotním stavu žadatele. Lékař zde stvrzuje, že senior potřebuje odpovídající péči, kterou domov poskytuje. Bývají požadovány i další přílohy jako je např. výměr důchodu a doložení výše přiznaného příspěvku na péči (pokud byl přiznán).

Čekací lhůty mohou být opravdu dlouhé, někdy v řádu několika let. Na druhou stranu může být žadatel v naléhavých případech umístěn přednostně, i do několika dnů.

Nemusíte se bát, že seniora z pořadníku vyřadí, pokud se uvolní kapacita a on zatím do domova nechce nastoupit. Nebojte se proto podat žádost jen s výhledem do budoucna. Můžete také podat žádosti do více zařízení současně. Zvýšíte tím šanci na rychlejší umístění.

Před podáním žádosti si prohlédněte stránky zařízení. Určitě je vhodné sjednat si také osobní prohlídku vytipovaných zařízení.

Pozor na domovy bez registrace

Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem jsou sociální služby. Znamená to, že poskytovatel domova musí mít registraci pro poskytování sociální služby, a musí tak splňovat přísná kritéria kvality daná zákonem 108/2006 Sb. o sociálních službách. Ne každý domov je však zařazen do tzv. krajské sítě sociálních služeb. Tato zařízení jsou označována jako soukromé domovy pro seniory a v praxi to znamená, že jejich provoz není dotován z veřejných financí. Stále jsou však tyto domovy registrovanou službou a musí splňovat všechna pravidla s tím související.

Od registrovaných domovů musíme odlišit zařízení pro seniory, která poskytují ubytování, stravu a péči bez registrace sociální služby. Poskytování takových zařízeních bývá na hraně zákona  a kvalita péče není jakkoliv garantována. Vždy se proto předem ujistěte, že je dané zařízení registrovaným poskytovatelem sociální služby. Zbystřit byste měli, pokud se zařízení neoznačuje za domov seniorů nebo domov se zvláštním režimem, ale např. jako senior rezidence, dům seniorů, hotel pro seniory atd. Jistotu získáte, když si ověříte v Registru poskytovatelů sociálních služeb, že je zde poskytovatel uveden.

Kolik to stojí?

Ceny se liší především podle toho, zda se jedná o soukromé zařízení nebo zařízení dotované z veřejných financí. Pobyt v soukromých domovech bývá výrazně dražší, někdy i o desítky tisíc korun. Zároveň však pro domov seniorů i pro domov se zvláštním režimem platí stejná pravidla pro zastropování cen za stravu. Pojďme se podívat na to, jak vypadá stanovení výsledné ceny v praxi:

Ubytování a strava

Existují zákonem stanovené maximální limity, které mohou domovy po klientech požadovat za stravu a ubytování:

  • Za ubytování (včetně úklidu a praní prádla) může domov požadovat až 305 Kč za den, tedy 9150 Kč za 30 dní (cena je platná od 1.8.2024).
  • Za celodenní stravu pak až 255 Kč za den, tedy  7650 Kč za 30 dní (cena je platná od 1.8.2024).

Za 30 dní tedy v domově za stravu a ubytování maximálně zaplatíte 16 800 Kč.

Ubytování a strava jsou hrazeny z vlastních příjmů klienta, v případě seniorů se nejčastěji jedná o starobní důchod. Po uhrazení ubytování a stravy musí zbýt seniorovi tzv. kapesné, které činí 15% jeho příjmů. Co když má ale senior tak nízký důchod, že mu kapesné nezbyde nebo jeho příjem dokonce nepokryje platbu za ubytování a stravu? V tomto případě by se měli podílet na úhradě také rodinní příslušníci seniora, umožňuje-li to jejich finanční situace. Soud jim v určitých případech dokonce může ustanovit vyživovací povinnost. Není-li možné uhradit platbu tímto způsobem, měl by seniora domov přijmout i tak a náklady doplatit z jiných zdrojů.

Péče

Péče je hrazena z příspěvku na péči. Když je senior přijat do domova, celý jeho příspěvek na péči automaticky náleží zařízení. Měl by pak v domově dostávat potřebnou péči bez ohledu na to, v jakém stupni mu byl příspěvek přiznán. Pokud klient ještě nemá příspěvek přiznaný, zařízení mu obvykle pomůže s jeho vyřízením.

Zdravotní služby a kompenzační pomůcky

Domovy seniorů i domovy se zvláštním režimem poskytují kromě sociálních služeb také zdravotní a ošetřovatelskou péči. Mají-li domovy smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je stejně jako např. v nemocnicích většina zdravotnických úkonů hrazena ze zdravotního pojištění. To samé platí pro kompenzační pomůcky. Případné nedoplatky pak hradí klient, např. za léky nebo inkontinenční pomůcky nad rámec toho, co mu hradí pojišťovna. Vždy je však dobré se informovat, jak je zdravotní péče hrazena, úhrady za ní se totiž mohou vyšplhat do vysokých částek. Na webových stránkách vaší pojišťovny byste měli dohledat seznam smluvních zařízení, kde si můžete ověřit, že má daný domov s pojišťovnou smlouvu. U VZP najdete takový seznam zde.

Fakultativní služby

Doplňkové služby, které klienti pouze mohou, ale nemusí využívat, např. kadeřník, holič, pedikúra, masáže, doprava autem poskytovatele, uložení cenností, tisk či kopírování. 

Za fakultativní službu nesmí být považováno ubytování v jednolůžkovém pokoji. Znamenalo by to nezákonné navýšení maximální platby za ubytování. Většina zařízení řeší rozdílný standard ubytování tak, že pro jednolůžkové pokoje účtuje maximální možnou sazbu, vícelůžkové pokoje jsou pak levnější. Toto pravidlo by měla dodržovat i soukromá zařízení.

Příspěvky a dary u soukromých zařízení

Jak již bylo řečeno výše, pro soukromá zařízení platí stejné maximální limity jako pro zařízení financovaná obcemi a státem. Soukromá zařízení však chybějící finance potřebují nahradit. V praxi se tak většinou děje vyšší platbou za fakultativní služby a případně různými příspěvky (dary) do jejich fondů. Soukromé domovy často na svých stránkách tyto další poplatky příliš nepopisují a sdělují je až při osobním jednání. Výsledná cena pak může být pro klienta v soukromých zařízeních i o desítky tisíc vyšší než u zařízení dotovaných z veřejných financí.

⚖️ Související zákony 

➡️ Užitečné odkazy