Uvažujete se seniorem o tom, že by se přestěhoval do pobytového zařízení? Pro soběstačnější seniory může být vhodnou volbou domov s pečovatelskou službou. Senior si zde pronajímá byt, přičemž pečovatelská služba mu pomáhá s úkony, které už nezvládá sám.
Domov s pečovatelskou službou je ideální pro seniory, kteří jsou ještě relativně soběstační. Neposkytuje totiž nepřetržitý dohled ani zdravotní péči. Je proto potřeba počítat s tím, že při zhoršení zdravotního stavu, nemusí být dále setrvání v domově možné. Kromě domova s pečovatelskou službou můžete využít pobytové sociální služby vhodné pro seniory.
Většinou se jedná o menší byty typu garsonky určené pro jednu osobu. Některé domovy s pečovatelskou službou však umožňují společné bydlení manželům nebo partnerům.
Domov s pečovatelskou službou sám o sobě není registrovanou sociální službou, ale jeho obyvatelé mohou využít pečovatelské služby. Většina domovů má svého poskytovatele pečovatelské služby přímo v budově nebo poblíž, což je pohodlné, a někdy je její využití dokonce povinné. Pokud tomu tak není, může si senior poskytovatele služeb zvolit sám - kromě pečovatelské služby mohou senioři využít osobní asistence.
Většinu domovů s pečovatelskou službou zřizují obce (v Praze městské části) nebo města. Jedná se o tzv. byty zvláštního určení, v nichž obce poskytují bydlení osobám se zdravotním postižením a seniorům. Byty jsou často bezbariérové a cena bývá výrazně nižší než u tržního nájmu.
Existují však také soukromé domovy. Zpravidla si nekladou tolik podmínek pro přijetí klientů, odpovídá tomu ale výrazně vyšší cena, srovnatelná s tržním nájemným. Soukromé domovy nabízí luxusnější prostředí, modernější vybavení nebo různé doplňkové služby. Vždy si ale předem důkladně prostudujte ceníky a smluvní podmínky.
Podmínky podání žádosti o obecní byt stanovuje daná obec. Na webových stránkách domova s pečovatelskou službou nebo příslušné obce najdete formuláře a podmínky, mezi které nejčastěji patří:
Každá obec může mít své specifické požadavky, proto je důležité zjistit si informace konkrétně u zřizovatele. Před přidělením bytu často probíhá sociální šetření v aktuálním bydlišti seniora.
Čekací doba na byt v domově s pečovatelskou službou se velmi liší podle regionu. Někde je možné získat místo téměř ihned, jinde může senior čekat i několik let. Soukromé byty v DPS bývají dostupné dříve, ale odpovídá tomu vyšší cena.
Na rozdíl od domovů pro seniory se nemusí vždy vyplatit žádat o domov s pečovatelskou službou ve chvíli, kdy ho senior ještě nepotřebuje, ale chce mít pojistku do budoucna. Odmítnutí přiděleného bytu může znamenat posun pořadníkem na poslední místo nebo také vyloučení z pořadníku. Vždy si proto předem zjistěte, jaká jsou pravidla u vybraného zřizovatele.
Pokud víte, že nebude v budoucnu možné zajistit péči o seniora v domácím prostředí, je vhodné žádat již při nastěhování do domova s pečovatelskou službou o místo v domově seniorů (případně v domově se zvláštním režimem). Samozřejmě záleží na lokalitě, ale na mnoha místech může být čekací doba na domov seniorůi několik let. O domovech seniorů a o tom, jak podat žádost, se více dozvíte v tomto článku.
Protože nejsou domovy s pečovatelskou službou sociální službou, nenajdete jejich seznam v Registru poskytovatelů sociálních služeb a žádná centrální databáze všech domovů s pečovatelskou službou zřízená není. Nejlepší je začít pátráním v obci, kde má senior trvalé bydliště. Pomoci mohou pracovníci obce, poskytovatelé sociálních služeb nebo poradny pro seniory a pečující.
Platí se zvlášť za pronájem bytu a služby (energie, voda, atd.) a za pečovatelskou službu.
Pro výši nájmu je podstatné, zda se jedná o soukromý nebo obecní dům s pečovatelskou službou. U soukromého vlastníka je zcela na provozovateli, jak cenu stanoví. Zřizuje-li dům obec, bývají byty podstatně levnější než tržní nájemné. Obce mají stanoveno, jakou nejvyšší cenu za pronájem bytů zvláštního určení požadují.
Náklady na pečovatelskou službu (nebo osobní asistenci) jsou individuální, vždy záleží na tom, v jaké míře potřebuje senior pomoc. Poskytovatel si maximálně může účtovat zákoně stanovenou hodinovou sazbu – od 1. 8. 2024 to je 165 Kč za hodinu a 145 Kč za hodinu při čerpání více jak 80 hodin měsíčně.