Potřebuje váš blízký pomoc s vyřizováním úředních záležitostí, ale nemůže nebo nechce je řešit sám? Na praktických příkladech vám ukážeme, jak ji využít v každodenním životě.
Příspěvek na péči
Paní Nováková potřebuje požádat o příspěvek na péči, ale celý proces je pro ni složitý a vyčerpávající. Neví, jak správně vyplnit formuláře, a cesta na úřad by pro ni znamenala další stres a asi i peníze, protože by si musela zaplatit taxi. Proto udělila speciální plnou moc své vnučce, která za ni vyřídí všechny záležitosti spojené s příspěvkem.
➡️ Ministerstvo práce a sociálních věcí má na svých stránkách vzory plné mocipro tyto případy. Plná moc může zahrnovat nejen podání žádosti, ale i veškerou komunikaci s úřady během celého procesu. Vzor lze použít i u jiných žádostí o dávky nebo příspěvky.
Starobní důchod
Paní Smíšková dosáhla důchodového věku a potřebuje zažádat o starobní důchod. Necítí se už dobře a nechce se zabývat složitou administrativou, proto pověřila svou dceru, aby za ni vše vyřídila.
Pan Novotný nesouhlasí s výší přiznaného důchodu, kterou mu určila Česká správa sociálního zabezpečení a pověřil svého syna, aby za něj podal odvolání a dále komunikoval s úřadem.
Paní Alena potřebuje potvrzení o výši důchodu pro účely žádosti o příspěvek na bydlení. Kvůli zdravotním problémům nemůže sama navštívit pobočku České správy sociálního zabezpečení, a proto udělila plnou moc své neteři, aby za ni potřebné dokumenty vyřídila.
Pana Práška v poslední době trápí zdravotní problémy, špatně se mu chodí a je pro něj složité dojít každý měsíc na poštu, aby si přebral starobní důchod. Důchod by mu mohla předat pošťačka, ale bojí se, že neuslyší zvonek a stejně bude muset jít na poštu. Proto se rozhodl udělit plnou moc své dceři, aby důchod mohla přebírat za něj.
➡️ Důchod může být zasílán přímo na bankovní účet, vyplácen prostřednictvím poštovní poukázky (seniorovi je důchod vyplacen na poště) nebo v hotovosti poštovním doručovatelem do rukou seniora. Ať už je ale důchod vyplácen jakkoliv, lze zplnomocnit jinou osobu k jeho přebírání. Více informací, jak postupovat, naleznete v podrobném článku zde.
Česká pošta
Paní Benešová se stále hůř pohybuje a byt téměř neopouští. Ve schránce často nachází oznámení o uložené zásilce – možná neslyšela zvonek nebo na ni doručovatel nezazvonil. Zásilky zůstávají na poště a ona neví, jak je vyzvednout. Chce proto zmocnit svého syna, aby za ni mohl přebírat dopisy a balíky.
➡️ Prvním krokem může být zavolat na poštu a požádat o opětovné doručení zásilky. Pokud to nestačí, může senior zplnomocnit jinou osobu k přebírání zásilek pomocí průkazu příjemce. Písemnou žádost o zřízení průkazu lze podat na pobočkách České pošty (pokud se senior nemůže dostavit na poštu, může žádost potvrdit v místě jeho bydliště poštovní doručovatel) nebo je možné o průkaz žádat přes Poštu Online. Průkaz příjemce má buď podobu papírové kartičky, nebo může mít elektronickou podobu a je pak spojen s Zákaznickou kartou zmocněnce (plastová kartička).
➡️ Pro přebírání zásilek do vlastních rukou nebo přebírání důchodu druhého z manželů, je pak nutné požádat o rozšířený průkaz příjemce.Více →
Sociální služba
Pan Horák využívá služeb osobní asistence, ale kvůli sluchovému postižení má potíže s telefonickou komunikací. Dal plnou moc své vnučce, která nyní může jednat se sociální službou, měnit rozsah služeb nebo řešit případné problémy s nastavením služby.
➡️ Vzor plné moci obvykle poskytne sám poskytovatel sociální služby, případně pomůže s jeho sepsáním.
Správa bankovního účtu
Paní Novotná má problémy se zrakem a už nezvládá spravovat své bankovní záležitosti, jako jsou kontrola zůstatku, provádění plateb nebo správa trvalých příkazů. Aby zajistila, že všechny její bankovní záležitosti budou řádně spravovány, rozhodla se udělit plnou moc své dceři.
➡️ Obraťte se na banku, kde je účet veden. Banky mají vlastní vzory plných mocí a poradí vám, jak zplnomocnění zařídit. Obvykle se vyžaduje plná moc s jasným vymezením operací, které zmocněnec může provádět. Plnou moc často lze podepsat přímo v bance, jinak ji je nutné úředně ověřit.