Pečujete o seniora a potřebujete si na chvíli odpočinout nebo zařídit vlastní záležitosti? Pobytová odlehčovací služba poskytuje podporu v období, kdy péče o blízkého není možná doma. Zjistěte, jak služba funguje a kolik stojí.
Péče o blízkého seniora může být náročná. Pokud si potřebujete na chvíli odpočinout, vyřídit své vlastní záležitosti nebo třeba odcestovat, je tu odlehčovací služba, která vám poskytne potřebnou podporu. Je ideální také v případě, kdy váš blízký potřebuje přechodné ubytování před návratem domů nebo přesunem do jiného zařízení. Kromě těchto zařízení existují také další typy pobytových sociálních služeb vhodných pro seniory.
Odlehčovací služba může být poskytována v pobytové, terénní i ambulantní formě. Tento článek se zaměřuje na pobytovou formu, která zajišťuje ubytování, stravu a pomoc při běžných činnostech, které by senior při plné soběstačnosti zvládl sám.
O terénní formě odlehčovací služby se dozvíte více v tomto článku.
Tato služba je určena seniorům, kteří se doma neobejdou bez pomoci pečujících, a to ani pokud využívají terénní sociální služby. Minimální věková hranice bývá obvykle 60 až 65 let. Některá zařízení jsou uzpůsobena pro seniory s demencí, jiná je naopak nepřijímají. Vždy se proto informujte u konkrétního poskytovatele.
Délka pobytu se liší – od pár dnů až po několik týdnů. Většina zařízení si stanovuje jako maximální délku pobytu 3 měsíce. V každém případě by měl být pobyt přechodný a odlehčovací služba by neměla nahrazovat jiné pobytové služby, jako je např. domov seniorů.
V zařízeních, která mají smlouvu s pojišťovnou, poskytují zdravotní sestry ošetřovatelskou péči, jako je podávání léků, převazy, podávání stravy nebo léků do PEG apod. Mnoho zařízení však přímo ošetřovatelskou péči neposkytuje. V případě potřeby je zajištěna přes agenturu domácí péče (home care) na předpis praktického lékaře klienta – některé odlehčovací služby spolupráci zařídí, u jiných si ji klient a jeho blízcí musí domluvit sami.
V odlehčovacích službách zpravidla nejsou lékaři. Náhlé zhoršení zdravotního stavu je řešeno s praktickým lékařem seniora nebo přivoláním záchranné služby. Některé služby zajišťují pravidelné návštěvy svého smluvního lékaře, ale i tak není přítomen nepřetržitě.
Registrované poskytovatele sociálních služeb snadno najdete v Registru poskytovatelů sociálních služeb. Je to databáze zřizovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí a musí v ní být povinně uvedeni všichni poskytovatelé.
Pobytové odlehčovací služby nemusí být určeny pouze pro seniory. Existuje mnoho zařízení, která poskytují své služby např. klientům s mentálním nebo zdravotním postižením. Stejně tak se liší věková skupina. Při vyhledávání odlehčovací služby si proto vždy zjistěte, zda je zaměřena na péči o seniory se sníženou soběstačností.
Na webových stránkách mají jednotlivá zařízení formulář žádosti o přijetí do služby. Přiložen bývá podrobný návod, jak formulář vyplnit. Povinnou přílohou je vyjádření lékaře o zdravotním stavu žadatele.
Kapacita zařízení se v průběhu roku liší, například pobyt o letních prázdninách bývá nutné rezervovat několik měsíců dopředu, jindy může být volno v odlehčovací službě druhý den po podání žádosti. Vždy se informujte u daného poskytovatele.
Cena sestává ze tří částí - z nákladů na stravu, ubytování a péči.
Existují zákonem stanovené maximální limity, které mohou odlehčovací služby po klientech požadovat za stravu a ubytování:
Za 30 dní tedy v odlehčovací službě za stravu a ubytování maximálně zaplatíte 16 800 Kč.
Péče je v domově hrazena zvlášť a platí se podobně jako u terénní pečovatelské služby za skutečně čerpané množství hodin péče. Poskytovatel si maximálně může účtovat zákonem stanovenou hodinovou sazbu – od 1. 8. 2024 to je 165 Kč za hodinu a 145 Kč za hodinu při čerpání více než 80 hodin měsíčně.
Péče zdravotních sester je hrazena ze zdravotního pojištění seniora, ať už má poskytovatel přímo smlouvu se zdravotní pojišťovnou nebo jsou zdravotní sestry smluveny přes praktického lékaře seniora.
Doplňkové služby, které klienti pouze mohou, ale nemusí využívat, např. doprava autem poskytovatele, individuální nákupy a pochůzky, masáže, ergoterapie, přespání člena rodiny v zařízení, uložení cenností, tisk či kopírování. Konkrétní nabídka fakultativních služeb se může v jednotlivých zařízeních lišit.
Za fakultativní službu nesmí být považováno ubytování v jednolůžkovém pokoji. Znamenalo by to nezákonné navýšení maximální platby za ubytování. Většina zařízení řeší rozdílný standard ubytování tak, že pro jednolůžkové pokoje účtuje maximální možnou sazbu, vícelůžkové pokoje jsou pak levnější.
➡️ Užitečné odkazy