Oznamuji, že pečuji aneb na co má nárok pečující osoba

Pečujete o seniora? A už jste to ohlásili na úřadě? Jen tak můžete získat důležité výhody od státu – například platbu za zdravotní pojištění, započítání doby péče do důchodu nebo nárok na podporu v nezaměstnanosti.

pecujici-osoba-narok.jpeg

Abyste mohli využívat výhody jako pečující osoba, musí senior dostávat příspěvek na péči. Je to vlastně logické – stát vám pomůže, když pečujete o někoho, kdo pomoc opravdu potřebuje. Většina výhod je vázána na druhý a vyšší stupeň příspěvku.

Ukážeme vám, jak jednoduše nahlásit, že pečujete, a vysvětlíme, co všechno tím můžete získat. Nakonec se dozvíte, jaké jsou naopak vaše povinnosti.

Jak nahlásit, že pečuji?

Je to jednoduché – stačí vyplnit formulář Oznámení o poskytovateli pomoci. Tento formulář není určen jen pro sociální služby a hospice, ale i pro asistenty péče (např. soused nebo soukromá pečovatelka) a osoby blízké. Kdy ho vyplnit? Buď ho přiložíte už k žádosti o příspěvek na péči (je to totiž povinná příloha), nebo ho můžete donést na Úřad práce později, až začnete pečovat.

⚠️ Na všechny výhody, o kterých budeme hovořit v tomto článku, máte nárok pouze tehdy, když budete vedeni jako pečující osoba v Oznámení o poskytovateli pomoci. V opačném případě nemáte na nic nárok, bez ohledu na to, v jakém rozsahu o seniora pečujete.

Přechod nároku na příspěvek na péči

Jako pečující osoba máte nárok na nevyplacený příspěvek na péči, pokud senior zemře. Jsou dvě různé situace:

1. Když senior zemře během vyřizování žádosti

  • Pokud proběhlo sociální šetření před smrtí žadatele, bude řízení o přiznání příspěvku dokončeno.
  • V případě, že bude příspěvek přiznán, máte na něj nárok za období od podání žádosti až do dne úmrtí seniora. Příspěvek se nevyplácí za dobu, kdy byl senior po celý kalendářní měsíc hospitalizován.
  • Stejný postup platí při žádosti o navýšení příspěvku na péči.
Paní Nováková podala žádost o příspěvek na péči 1. března a 28. března proběhlo sociální šetření. Bohužel zemřela 15. července, když ještě nebyla žádost vyřízena. O paní Novákovou pečovala dcera, která byla zároveň uvedena v žádosti jako jediná pečující osoba. Bude-li příspěvek přiznán, má na něj nárok dcera, a to za období od 1. března do 15. července.

2. Když senior zemře a už příspěvek pobíral

  • Máte nárok na poslední výplatu příspěvku za měsíc, ve kterém senior zemřel. 
  • Příspěvek se nevyplácí poměrně – dostanete celou částku za daný měsíc.
Pan Novák pobíral příspěvek na péči ve III. stupni (14 800 Kč). Zemřel 5. června. Jeho manželka, která je hlavní pečující osobou, má nárok na celý příspěvek za červen, tedy 14800 Kč.

Více poskytovatelů pomoci

Pokud bylo v žádosti o příspěvek uvedeno více poskytovatelů pomoci, dojde k rozdělení příspěvku mezi ty, kteří v daném období péči poskytovali. U seniorů může příspěvek náležet osobě blízké, asistentovi péče nebo zařízením jako jsou domovy seniorů, domovy se zvláštním režimem, hospice či lůžková zdravotnická zařízení poskytující sociální služby.

Nárok na příspěvek nepřechází na terénní a ambulantní služby, za které klient platí přímo poskytovateli. Jedná se například o osobní asistenci, pečovatelskou službu, odlehčovací službu, denní stacionáře nebo centra denních služeb.

Zdravotní a sociální pojištění

Pokud pečujete o osobu pobírající příspěvek na péči ve II., III. nebo IV. stupni, je za vás zdravotní pojištění hrazeno státem. To platí i v případě, že nemáte jiný příjem.

Sociální pojištění se vám započítává automaticky jako náhradní doba pojištění pro důchod. Nemusíte nic platit (viz níže). Pokud byste si ale chtěli zajistit nemocenské dávky, například pro případ nemoci, můžete se dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění.

⚠️Pozor ale na situaci, kdy je senior hospitalizován. Pokud je v nemocnici celý kalendářní měsíc bez pečující osoby, za tento měsíc se příspěvek na péči nevyplácí. To znamená, že v tomto měsíci nemáte ani status pečující osoby a stát za vás neplatí pojištění. Někdy může být rozumné se na tuto dobu zaregistrovat na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Díky tomu budete mít zdravotní i sociální pojištění zajištěné i během hospitalizace seniora.

Co je potřeba doložit?

Pro uznání státního pojištěnce musíte na své zdravotní pojišťovně doložit rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči. Pojišťovně také nahlaste, když péče skončí.

Podpora v nezaměstnanosti

Když pečujete o osobu s přiznaným příspěvkem na péči (ve II., III. nebo IV. stupni – u dítěte do 10 let i v I. stupni), doba péče se počítá jako tzv. náhradní doba zaměstnání. Je to podobné, jako byste v té době pracovali. Je to pochopitelné, protože pokud se kvůli péči o seniora vzdáte zaměstnání, musíte si po ukončení péče nějaké začít hledat. Stejně jako kdybyste skončili v jiném zaměstnání.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Nejprve shrňme obecně, kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na podporu máte nárok, pokud jste v posledních 2 letech pracovali alespoň 12 měsíců a z příjmu jste odváděli důchodové pojištění. A do těchto 12 měsíců se také započítává doba péče.

Paní Novotná posledních 10 měsíců pečovala o maminku a předtím 3 měsíce pracovala. To je celkem 10 měsíců péče a 3 měsíce práce, dohromady tedy 13 měsíců započitatelné doby. To je více než požadovaných 12 měsíců. Má tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Výše podpory

Pokud jste pouze pečovali a neměli jste příjem, vypočítá se podpora z průměrné mzdy v národním hospodářství (pozor tato částka se průběžně mění). Bohužel se v tomto případě uplatňuje jiný způsob výpočtu, než kdybyste měli příjem ze zaměstnání, a výsledná podpora je relativně nízká:

Pan Novák pečoval o maminku dva roky. Nyní začal pobírat podporu v nezaměstnanosti a podpora se vypočítá z průměrné mzdy v národním hospodářství. Ve 3. čtvrtletí roku 2024 je to 45 412 Kč. Výše podpory pak bude:

  • První 2 měsíce: 6 812 Kč (0,15násobek průměrné mzdy v národním hospodářství).
  • Další 2 měsíce: 5 449 Kč (0,12násobek průměrné mzdy v národním hospodářství).
  • Zbývající podpůrčí doba: 4 995 Kč (0,11násobek průměrné mzdy v národním hospodářství).

Jestliže jste alespoň v některých měsících měli příjem za zaměstnání, bude se počítat výše podpory z průměrného měsíčního čistého výdělku v tomto zaměstnání (první 2 měsíce 65 %, další 2 měsíce 50 % a zbytek podpůrčí doby 45 % čistého příjmu).

Co je potřeba doložit?

Pro přiznání podpory budete muset doložit potvrzení o době poskytované péče. To vám bezplatně vydá Úřad práce.

Důchod

Péče o blízkou osobu nebo osobu, která s vámi žije ve stejné domácnosti, se vám může započítat do důchodu jako tzv. náhradní doba pojištění. Musí se jednat o osobu závislou ve II., III. nebo IV. stupni – u dítěte do 10 let i v I. stupni.

Doba péče se započítává jen jedné osobě osobě, té, která pečovala v největším rozsahu – někdy se používá označení hlavní pečující osoba. Péče by měla být také poskytována v takovém rozsahu, který brání pečující osobě ve výkonu výdělečné činnosti.

Doba péče se plně započítává do celkového počtu let potřebných pro nárok na důchod, stejně jako kdybyste chodili do práce. Během péče většinou nemáte příjem ze zaměstnání. To by mohlo váš budoucí důchod snížit. Proto se započítává jako vyloučená doba. To pro vás znamená, že roky, kdy pečujete, se při výpočtu důchodu přeskočí. Váš důchod se vypočítá jen z období, kdy jste pracovali a měli příjem.

Co je potřeba doložit?

Po ukončení péče musíte zajít na okresní správu sociálního zabezpečení. Tam požádáte o vydání rozhodnutí o době péče, které pak bude při důchodovém řízení dokladem vašeho nároku. K žádosti budete potřebovat potvrzení Úřadu práce o době poskytované péče. Žádost o potvrzení na správě sociálního zabezpečení můžete podat kdykoliv po skončení péče, není zde žádná časová lhůta (dříve bývala dva roky).

Pan Semelka pečoval 5 let o manželku. Kvůli celodenní péči nemohl pracovat a neměl žádný příjem. Těchto 5 let se mu započítá do celkové doby pojištění potřebné pro důchod. Díky tomu, že jde o vyloučenou dobu, při výpočtu výše jeho důchodu se vůbec nebere v úvahu. Jeho důchod se vypočítá jen z výdělků z doby před pečováním a po něm. Doba péče mu tedy důchod nesníží.

Zaměstnání

Pokud pečujete o seniora, máte právo skloubit péči se zaměstnáním. Jako pečující osoba můžete pracovat jak na plný, tak na částečný úvazek. Maximální rozsah úvazku není jakkoliv omezen. Pečujete-li o osobu závislou ve II., III. nebo IV. stupni, máte také tato práva:

  • Můžete požádat svého zaměstnavatele o zkrácení pracovní doby nebo jinou vhodnou úpravu. Zaměstnavatel vám musí vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.
  • Práce z domova (homeoffice) může být dobrou volbou pro skloubení péče a zaměstnání. Pokud zaměstnavatele o homeoffice požádáte a on vám nevyhoví, musí to písemně zdůvodnit.

Povinnosti pečující osoby

Jako pečující osoba máte několik základních povinností. Především musíte zajistit péči o svého blízkého. Také je vaší povinností nahlásit na Úřad práce do 8 dnů jakékoliv změny, které by mohly mít vliv na příspěvek na péči, a to především:

  • hospitalizaci seniora (začátek a ukončení),
  • ukončení poskytování péče,
  • úmrtí seniora.

 

⚖️ Související zákony 

Přechod nároku na příspěvek na péči

Zdravotní pojištění

  • Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, § 7, odst. 1, písm. g) (stát je plátcem pojistného za pečující osoby o osoby závislé na péči v příslušných stupních); § 10, odst. 1, c) a § 12 odst. a) (povinnost oznámit do 8 dnů, že má povinnost platit pojistné stát).

Podpora v nezaměstnanosti

Důchodové pojištění

Zaměstnání

➡️ Užitečné odkazy a zdroje: