Víte, jak správně požádat o příspěvek na péči nebo na pořízení pomůcky? K čemu je dobrý průkaz osoby se zdravotním postižením? Víte, že se může doba péče započítat do doby důchodového pojištění? Srozumitelně vám vysvětlíme, na co máte nárok, a jak ho můžete uplatnit.
Péče o seniora může být finančně náročná. Naštěstí existuje řada příspěvků, výhod a služeb, které vám pomůžou péči zvládnout i po finanční stránce. Výše jsme pro vás připravili přehlednou grafiku všeho, na co byste mohli mít nárok. Dále pak najdete základní přehled dostupných možností a odkazy na podrobné informace k jednotlivým tématům.
Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb. Příspěvek lze použít na úhradu péče, která je u seniorů zpravidla poskytována osobou blízkou, poskytovatelem sociálních služeb (případně v lůžkovém hospici) nebo asistentem sociální péče. Výše příspěvku se liší podle stupně závislosti a pohybuje se od 880 Kč do 27 000 Kč měsíčně.
Více →
Průkaz osoby se zdravotním postižením přímo neznamená finanční pomoc, ale jeho držitelé mají nárok na různé výhody a mohou žádat o příspěvek na mobilitu. Rozlišujeme tři stupně průkazu, přičemž držitel průkazu ve vyšším stupni má nárok také na výhody průkazů v nižším stupni:
Více →
Tento příspěvek je určen držitelům průkazu ZTP a ZTP/P a pomáhá pokrýt náklady na dopravu (například cesty k lékaři nebo na úřady). Měsíční příspěvek činí 900 Kč.
Více →
Parkovací průkaz umožňuje držitelům průkazů ZTP a ZTP/P parkovat na vyhrazených místech v celé EU. Držitelé mají nárok na další výhody, jako je osvobození od dálničních poplatků nebo za určitých podmínek vjezd do zákazu vjezdu či pěší zóny.
Držitel parkovacího průkazu, který vlastní nebo používá auto, může získat vyhrazené parkovací místo u svého bydliště.
Více →
Jednorázová finanční pomoc pro osoby se zdravotním postižením na pořízení speciálních pomůcek, které zlepšují soběstačnost, nebo na úpravy bytu. Příspěvek můžete získat například na schodolez, zvedací plošinu nebo stavební úpravy koupelny a toalety.
Více →
Zdravotní pojišťovna přispívá na různé pomůcky, které senioři často potřebují. Lékař může předepsat například inkontinenční pomůcky, chodítko, polohovací lůžko nebo invalidní vozík.
Více →
Dlouhodobé ošetřovné je dávka, která umožňuje osobám pečujícím o blízkého člověka zůstat doma a poskytovat mu péči po propuštění z nemocnice. Podmínkou je, že ošetřovaný člověk potřebuje na základě rozhodnutí lékaře domácí celodenní péči a jeho hospitalizace trvala alespoň 4 dny. Dlouhodobé ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění. Pečující osoba na ni má tedy nárok, pokud před čerpáním této dávky byla po stanovenou dobu účastníkem nemocenského pojištění.
Více →
Jako pečující osoba uvedená v Oznámení o poskytovateli pomoci máte zajištěno důležité sociální zázemí. Stát za vás hradí zdravotní pojištění, doba péče se vám jako hlavní pečující osobě může započítat do důchodu a po skončení péče můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti. Díky těmto výhodám se můžete plně soustředit na péči o svého blízkého.
Více →