Nevíte, kdo platí zdravotní pojištění, když pečujete o seniora a nemůžete pracovat? Pokud se staráte o blízkého s příspěvkem na péči, může za vás zdravotní pojištění za určitých podmínek hradit stát.
Zdravotní pojištění musí v Česku platit každý, kdo zde má trvalý pobyt. Může se odvádět jedním z těchto způsobů:
Detailnější informace o úhradě zdravotního pojištění najdete zde.
Pečující osoby často musí kvůli péči omezit nebo ukončit zaměstnání. Pokud už nepracujete a nemáte jiný příjem, může za vás zdravotní pojištění platit stát.
Musíte splnit tyto dvě podmínky:
Pojištění za vás ale stát nezačne odvádět automaticky. Tuto skutečnost musíte oznámit, a to do 8 dnů. Jak? U jednotlivých pojišťoven se postup může mírně odlišovat, ale v zásadě je podobný. Např. u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) máte hned několik možností:
K formuláři musíte přiložit dva dokumenty:
Oba dokumenty přiložíte k přihlášce na pojišťovnu, kde tím potvrdíte, že stát má za vás platit pojištění.
Pozor ale na situaci, kdy je váš blízký hospitalizován. Pokud je v nemocnici celý kalendářní měsíc a nejste přijati spolu s ním jako pečující osoba, za tento měsíc se příspěvek na péči nevyplácí. To znamená, že v tomto měsíci nemáte ani status pečující osoby a stát za vás neplatí zdravotní pojištění.
V tom případě:
V případě péče o seniory se to bohužel stává docela často. Váš blízký, o kterého pečujete, má zažádáno o příspěvek, ale řízení pořád běží. Vy jste se však museli vzdát zaměstnání, protože péče zkrátka nepočká. Nejste ale osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a nespadáte do kategorie osob, za které platí pojištění stát.
Musíte platit zdravotní pojištění? Odpověď je, že bohužel ano, a to jako samoplátce, v žargonu pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Kdybyste tak neučinili, začal by vznikat dluh na pojistném a narůstalo by vám penále. Po přiznání příspěvku pak můžete požádat o vrácení plateb na pojistném (více viz níže).
Bohužel vás nikdo neosloví s tím, že za vás v současné chvíli nikdo neplatí zdravotní pojištění. Některé pojišťovny vás kontaktují, když začne vznikat penále, ale ani to není pravidlem. Naopak máte oznamovací povinnost: musíte se sami přihlásit jako samoplátce. Měli byste tak učinit do 8 dnů. Postup je obdobný, jako když nahlašujete na pojišťovně, že pečujete o osobu blízkou a pojistné za vás má hradit stát. Vyplníte příslušný formulář, online, elektronicky nebo v papírové podobě.
Výše pojistného je v tomto případě 13,5 % z minimální mzdy. Sazba se každý rok mění s tím, jak narůstá minimální mzda. V roce 2025 je to 2 808 Kč.
Opět se může mírně lišit postup u jednotlivých pojišťoven. Pojistné se zpravidla hradí převodem na účet. Každá pojišťovna má na svých stránkách uvedeny pokyny pro OBZP, kde je číslo účtu a pokyny pro vyplnění variabilního symbolu. Některé pojišťovny umožňují platbu platební kartou, v hotovosti a další možnosti.
Příspěvek na péči se zpravidla uznává se zpětnou platností, a to od data podání žádosti. Znamená to, že osobě, které náleží, je příspěvek vyplacen za celé období, kdy probíhalo řízení o přiznání příspěvku. Stejně tak i vy máte zpětně nárok na hrazení zdravotního pojištění ze strany státu.
Můžete proto požádat o vrácení plateb za pojistné a to až k datu, kdy byl příspěvek zpětně přiznán (samozřejmě za předpokladu, že jste za tuto dobu vedeni jako pečující osoba). Učiníte tak podáním příslušného formuláře, u VZP se jmenuje Žádost o vrácení finančního přeplatku.
Článek napsala:
Mgr. Radka Vališková, sociální pracovnice a vedoucí pražského centra Maltézské pomoci