Jak vypadá opatrovnictví v praxi? Dozvíte se, kdy může být pro seniory nejlepším řešením, jak ho zavést a jak souvisí s omezením svéprávnosti.
Opatrovnictví je klíčovým nástrojem, který zajišťuje podporu seniorům, kteří nejsou schopni samostatně právně jednat a hrozila by jim újma, pokud by tak činili. Soud stanoví opatrovníka, který zajišťuje za seniora právní záležitosti, které už sám zajistit nemůže.
Opatrovnictví je třeba zvážit, pokud senior trpí dlouhodobou duševní poruchou, která mu brání samostatně a bezpečně rozhodovat o svých záležitostech. Rozhodnutí o opatrovnictví je na místě, pokud by si senior mohl svým jednáním způsobit vážné škody, jako je podepsání nevýhodných smluv, nerozvážné darování majetku nebo opomenutí důležitých plateb.
Zde jsou konkrétní příklady situací, kdy může být opatrovnictví nezbytné:
Opatrovník chrání zájmy seniora a pomáhá mu tam, kde to senior sám nezvládá. Má širokou škálu pravomocí, které například zahrnují:
Je důležité si uvědomit, že opatrovník se stará o běžné záležitosti, avšak nemá právo rozhodovat o významných majetkových otázkách, jako je například prodej nemovitosti. Tyto kroky musí schválit soud nebo opatrovnická rada, pokud byla ustanovena.
Opatrovnictví vzniká na základě soudního rozhodnutí. Proces začíná podáním návrhu na jmenování opatrovníka:
Opatrovníkem se může stát osoba, která je schopná zastupovat zájmy seniora a jednat v jeho prospěch.
Opatrovníkem nesmí být osoba, která by mohla mít konflikt zájmů se seniorem, například někdo, kdo by měl osobní nebo finanční prospěch na úkor seniora. Stejně tak nemůže být opatrovníkem poskytovatel sociálních služeb, které senior využívá, ani jeho zaměstnanci.
Na tomto místě je důležité zmínit Institut předběžného prohlášení. Je důležitým nástrojem, který umožňuje seniorovi ještě před tím, než dojde ke zhoršení jeho zdravotního stavu nebo k omezení svéprávnosti, vyjádřit přání, kdo by měl být v budoucnu jeho opatrovníkem. Prostřednictvím předběžného prohlášení může senior určit konkrétní osobu, kterou považuje za důvěryhodnou a která by měla v případě potřeby převzít roli opatrovníka. Pokud by soud později rozhodoval o jmenování opatrovníka, musí k tomuto prohlášení přihlédnout a respektovat přání seniora, pokud není v rozporu s jeho zájmy.
Opatrovnictví bývá často spojeno s omezením svéprávnosti. Omezení svéprávnosti je závažným zásahem do práv člověka, a proto k němu soud přistupuje pouze v nezbytných případech. Soud může omezit svéprávnost seniora pouze tehdy, když senior trpí duševní poruchou, která má dlouhodobý vliv na jeho jednání a hrozí mu z toho závažná újma.
Omezení svéprávnosti se vztahuje pouze na právní úkony, které senior již není schopen vykonávat. Soud obvykle vyjmenuje, jaké úkony osoba již nemůže vykonávat, například uzavírat smlouvy o nemovitostech, nakládat s vyššími finančními částkami nebo jednat s úřady o sociálních dávkách. Některá omezení mohou být stanovena pouze do určité částky.
Pokud by senior s omezenou svéprávností pro danou oblast jednal sám, nic svým jednáním neporušuje, jeho jednání však může být neplatné. Opatrovník ho pak může zpětně schválit, čímž se stane platným.
Svéprávnost nesmí být nikomu omezena trvale, maximálně na tři roky. V případě, že je zřejmé, že se zdravotní stav seniora nezlepší, může být omezení prodlouženo až na pět let.
Nakonec je třeba poznamenat, že opatrovnictví nemusí vždy automaticky znamenat omezení svéprávnosti. K tomuto řešení by měly přistupovat soudy u osob, které si sice mohou svým právním jednáním uškodit, avšak nemají příležitosti tak učinit. Svéprávnost tak vždy nemusí být omezena např. u osob ve zdravotnickém zařízení nebo v pobytové sociální službě, dále u osob, které by vzhledem k jejich zdravotnímu stavu sami sobě uškodit nemohli (např. osoba, která není schopna komunikovat ani se podepsat).
Dříve bylo opatrovnictví často považováno za jediný způsob, jak pomoci osobám, které nejsou schopny samostatně právně jednat. Dnes však soudy stále častěji zvažují méně invazivní opatření, která respektují důstojnost a práva seniorů. Preferovány jsou formy podpory, které seniorům umožňují zachovat si co největší míru samostatnosti, například zastoupení členem domácnosti nebo ustanovení podpůrce. Soud by měl vždy zkoumat, zda jsou dostupné jiné, mírnější formy podpory, které by lépe odpovídaly potřebám seniora, a přistoupit k opatrovnictví jen tehdy, když jiné formy nejsou vhodné.
➡️ Užitečné odkazy