Zastoupení členem domácnosti

Senioři, kteří z důvodu duševní poruchy nemohou zcela samostatně právně jednat, mají možnost být zastupováni členy své domácnosti. Tato forma zastoupení může být vhodnou alternativou k opatrovnictví a umožňuje seniorům zachovat co největší míru autonomie.

IMG-0528.jpeg

Zdravotní omezení nemusí znamenat ztrátu autonomie. Členové domácnosti mohou seniorům poskytnout potřebnou podporu při vyřizování každodenních záležitostí, aniž by zasahovali do jejich právní svéprávnosti.

Co obnáší zastoupení členem domácnosti?

Člen domácnosti může za seniora vyřizovat běžné záležitosti, jako je např. vyřízení žádosti o příspěvek na péči, placení nájmu nebo sjednání potřebných sociálních služeb. Naopak nemůže provádět závažnější právní úkony, jako je prodej automobilu či nemovitosti. Co je běžná záležitost, se hodnotí u každého člověka zvlášť a závisí na jeho životních poměrech.

Kdo může být zástupcem?

Zástupcem seniora se může stát:

  • potomek (dcera, syn, vnuk, vnučka)
  • předek (matka, otec, babička, dědeček)
  • sourozenec
  • manžel/ka
  • registrovaný partner nebo jiná osoba, s níž senior sdílí společnou domácnost po dobu alespoň tří let

Schválení soudem

Zastoupení členem domácnosti musí být na rozdíl od udělení plné moci schváleno soudem, který posoudí, zda je tato forma zastoupení pro seniora vhodná.

I po schválení soudem si senior zachovává právo zastoupení členem domácnosti kdykoliv ukončit. Pokud senior shledá, že již dokáže plně právně jednat sám, může podat soudu návrh na zrušení tohoto opatření. Soud následně posoudí seniorovu aktuální duševní způsobilost a v případě, že senior je schopen samostatného právního jednání, zastoupení členem domácnosti zruší.

Zastoupení členem domácnosti také zanikne, pokud soud následně schválí jinou formu zastupování, jako je například opatrovnictví. V takovém případě bude senior nadále zastupován v souladu s novým rozhodnutím soudu.

Další formy zastoupení

Zastoupení členem domácnosti je vhodné v případech, kdy je schopnost samostatně právně jednat u seniora omezena, ale stále dokáže rozpoznat svého zástupce a vyjádřit svou vůli být zastupován. 

Toto opatření je méně invazivní a zachovává větší míru autonomie seniora než opatrovnictví.  K opatrovnictví se přistupuje ve chvíli, kdy již senior nemůže samostatně jednat a hrozí mu újma, pokud by tak činil.

Naopak plnou moc lze využít pouze v případě, kdy je senior plně svéprávný a schopný samostatného právního jednání, ale z různých důvodů potřebuje nebo chce, aby někdo v určitých oblastech jednal jeho jménem. 

Příklad, kdy může být  vhodné podat návrh na zastoupení členem domácnosti:

  • Pan Král (82 let) prodělal mrtvici, která ovlivnila jeho kognitivní schopnosti. Má problémy s komunikací a rozhodováním v komplexních situacích. Potřebuje pomoc při jednání s úřady a lékaři. Jeho syn, který o něj pečuje, je ustanoven jako zástupce člena domácnosti.
  • Paní Svobodová (78 let) trpí pokročilou Alzheimerovou chorobou. Poznává své blízké, ale má výrazné problémy s pamětí a rozhodováním. Není schopna samostatně hospodařit s penězi ani organizovat svou péči. Její dcera, se kterou žije, se stává jejím zástupcem pro běžné záležitosti.

Výhody zastoupení členem domácnosti

Hlavní předností tohoto řešení je, že senior si zachovává co nejvyšší možnou míru svéprávnosti a autonomie. Na rozdíl od opatrovnictví, které bývá spojeno s omezením způsobilosti seniora k právním úkonům, zastoupení členem domácnosti ponechává seniorovi rozhodování v záležitostech, které zvládá sám. Zároveň umožňuje, aby seniora zastupovaly blízké osoby, které znají jeho potřeby a preference. 

⚖️ Související zákony 

➡️ Užitečné odkazy