Příspěvek na zvláštní pomůcku může výrazně usnadnit život seniorům i jejich pečujícím. Umožňuje získat finanční podporu na kompenzační pomůcky, úpravy domácnosti nebo třeba i speciálně upravené auto. V článku najdete přehled podmínek, příkladů pomůcek i tipy, jak žádost správně podat.
Příspěvek na zvláštní pomůcku je jednorázová peněžitá dávka určená osobám s těmito typy zdravotního postižení:
Podrobný popis zdravotních postižení najdete v příloze zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Je zde také popsán zdravotní stav, který vylučuje přiznání příspěvku na pomůcku.
Další podmínkou je, že zdravotní stav žadatele musí být dlouhodobě zhoršený, to znamená, že:
O příspěvek na zvláštní pomůcku tedy můžete požádat hned, pokud lékaři předpokládají dlouhodobé zhoršení zdravotního stavu seniora. Nemusíte čekat celý rok. Rozhodující je prognóza lékaře.
Na žádosti je třeba přesně uvést, o jakou pomůcku žádáte.
Můžete žádat o pomůcku, kterou si teprve po uznání žádosti chcete koupit, nebo kterou jste už zakoupili (nejpozději však do 12 měsíců před podáním žádosti), pokud splňujete všechny ostatní podmínky.
Kompletní seznam zvláštních pomůcek najdete v Příloze č. 1 vyhlášky č. 388/2011 Sb. V případě, že v seznamu potřebnou pomůcku nenajdete, můžete žádat o jinou, ale měla by být srovnatelná s uvedenými typy.
Pomůcky pro osoby s omezenou schopností pohybu: schodišťové plošiny, přenosné rampy, zvedací zařízení či schodolezy.
Pomůcky pro osoby se zrakovým postižením: kamerové a digitální lupy, braillské displeje, psací stroje pro nevidomé, elektronické čtečky textů pro zrakově postižené, speciální počítačové programy a hardware pro usnadnění práce s počítačem, hodinky a další pomůcky s hlasovým výstupem, speciální světelné a optické pomůcky pro zlepšení orientace, speciální telefony.
Pomůcky pro osoby se sluchovým postižením: sluchadla, indukční smyčky pro usnadnění komunikace v prostředí se zvýšeným hlukem, signalizační zařízení (např. signalizace zvonku, telefonu nebo pláče dítěte pomocí světel nebo vibrací), speciální telefony a komunikační zařízení pro neslyšící (např. textové telefony, videotelefony).
Speciálně upravené automobily: úprava automobilu pro potřeby osoby se zdravotním postižením (např. ruční ovládání, nakládání invalidního vozíku), příspěvek na pořízení automobilu pro osoby s těžkým pohybovým postižením.
Úpravy bytu a domu: úprava vstupů (např. nájezdové rampy), rozšíření dveří pro průjezd vozíku, úpravy toalet a koupelny, úprava vstupu do vany - vanová dvířka, apod. (např. instalace madel, zvedacího zařízení), stavební úpravy pro bezbariérový přístup (výtahy, plošiny).
Žádost o příspěvek se podává na Úřadu práce podle místa trvalého pobytu žadatele. Podobně jako u příspěvku na péči je třeba se na podání žádosti připravit. Nestačí jen vyplnit formuláře. Vaši žádost bude totiž hodnotit posudkový lékař, a proto je důležité zajistit, aby měl lékař aktuální zdravotní dokumentaci.
V závislosti na tom, o jaký typ pomůcky žádáte, může být potřeba přiložit i další dokumenty, např. doklad o výši čtvrtletních příjmů nebo souhlas vlastníka nemovitosti se stavebními úpravami.
Detailní článek na toto téma najdete zde →
Zákon rozlišuje, zda jde o pomůcku v ceně do 10 000 Kč, nad 10 000 Kč, nebo o motorové vozidlo.
Článek napsala:
Eliška Zárybnická, DiS., sociální pracovnice a koordinátorka osobní asistence