Nepřiznali vám příspěvek na péči v požadované výši? Poradíme vám, jak se odvolat, podat námitku nebo žádost zopakovat. Přečtěte si, jaké kroky podniknout, abyste dosáhli spravedlivého rozhodnutí.
Máte tři hlavní možnosti, jak situaci řešit, podle toho, v jaké části řízení se nacházíte:
Abyste lépe porozuměli níže popsaným možnostem, doporučujeme si nejprve přečíst, jak celé řízení probíhá.
Podání námitky:
✅ Relativně rychlé řešení ve srovnání s dalšími možnostmi.
✅ Vyjadřujete se k chybnému postupu přesně ve chvíli, kdy jste k tomu vyzváni. Nepřecházíte mlčením postup, se kterým nesouhlasíte.
❌ Námitka oddálí rozhodnutí, a tím i výplatu příspěvku, většinou o dva až tři měsíce. Ovšem jakmile bude vydáno rozhodnutí, příspěvek vám bude vyplacen zpětně.
Odvolání:
✅ Přiznaná výše příspěvku začne být vyplácena hned, bez ohledu na to, jak dopadne odvolání.
✅ I když bude příspěvek v odvolání snížen, nebudete zpětně nic doplácet. Když bude zvýšen, naopak dostanete finanční dorovnání za dobu, kdy odvolání běželo.
❌ Odvolání trvá dlouho, někdy i rok a více.
❌ Může se stát, že vám v odvolání bude výsledek dokonce snížen. Stává se to zřídka, ale je potřeba na to upozornit.
Nová žádost:
✅ Vyřízení nové žádosti bývá zpravidla kratší než odvolání.
❌ Při nové žádosti se případné navýšení příspěvku počítá až od jejího podání. U odvolání byste dostali rozdíl zpětně od data původní žádosti. Může to být znatelný finanční rozdíl.
❌ Před podáním nové žádosti by se mělo něco změnit. Pokud bude posudkový lékař posuzovat stejnou zdravotní dokumentaci, zřejmě dopadne řízení podobně.
Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, klíčem k úspěchu je pochopit, proč byl příspěvek přiznán v konkrétní výši. Pouhé tvrzení, že příspěvek nepokrývá náklady na péči, nestačí. Ač to je samozřejmě pravda. Potřebujete konkrétní argumenty a ty můžete formulovat, když víte, jak řízení probíhalo.
Spis o průběhu řízení obsahuje záznam ze sociálního šetření a posudek posudkového lékaře. Je uložen na Úřadu práce, můžete do něj osobně nahlédnout a udělat si kopii. Vyplněný formulář vašeho ošetřujícího lékaře a všechny lékařské zprávy jsou dostupné na pracovišti Institutu posuzování zdravotního stavu na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.
Do spisu smí nahlížet žadatel, jeho zplnomocněný zástupce nebo opatrovník – a to jak během řízení, tak i po jeho skončení.
Kdy podat námitku?
Jak napsat námitku?
Není žádný předepsaný formulář. Dokument by však měl obsahovat tyto informace, aby bylo zřejmé, koho a čeho se daná věc týká:
Pozor, ač se v tomto kontextu běžně hovoří o námitce, v dopise byste se měli držet oficiálního označení Vyjádření k podkladům rozhodnutí.
Co by měla obsahovat námitka?
Námitka by měla být vystavena na detailním prostudování informací ze spisu. Zjistěte si, jaké životní potřeby nebyly uznány, a proč. Vyplynulo to ze sociálního šetření nebo nebyla prokázána dostatečná souvislost se zdravotním stavem seniora? Postup v konkrétních bodech řízení můžete zpochybnit. Buďte konkrétní a věcní.
Je možné přiložit další lékařské zprávy?
Pokud v určitém bodě nesouhlasíte se závěrem posudkového lékaře, můžete své tvrzení podložit lékařskou zprávou, která potvrzuje vaše stanovisko. Dříve bylo doplňování lékařských zpráv v této fázi řízení běžnou praxí. Od 1. 1. 2023 ale došlo ke změně zákona:
Můžete tedy lékařské zprávy přikládat? Odpověď bohužel není úplně jednoduchá. Je pochopitelné, že máte dodat zdravotní dokumentaci před tím, než lékař vypracuje posudek. Je ovšem zřejmé, že pokud napadáte průběh řízení, měli byste mít možnost doplnit důkazy, kterými své argumenty doložíte, a druhá strana by k nim měla přihlédnout. V tomto smyslu už také rozhodly vícekrát soudy, např. 21 Ad 3/2024‑42 nebo 34 Ad 12/2023‑23 (respektive 53 Ad 11/2023- 24). Ovšem právě fakt, že tuto věc řeší soud, poukazuje na nejednoznačnost celé věci.
Kdy podat odvolání?
Jak podat odvolání?
Odvolání se podává na Úřad práce, který vyřizoval vaši původní žádost. Úřad práce pak předá vaše odvolání s celým spisem na Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Pro odvolání není žádný formulář. Dokument by však měl obsahovat tyto informace, aby bylo zřejmé, koho a čeho se daná věc týká:
Co by mělo obsahovat odvolání?
Odvolání by mělo být vystaveno na detailním prostudování informací ze spisu. Zjistěte si, jaké životní potřeby nebyly uznány, a proč. Vyplynulo to ze sociálního šetření nebo nebyla prokázána dostatečná souvislost se zdravotním stavem seniora? Postup v konkrétních bodech řízení můžete zpochybnit. Buďte konkrétní a věcní.
Rozhodně je dobré doplnit další lékařské zprávy, z nichž bude jednoznačně vyplývat, že seniora omezují zdravotní potíže ve zvládání konkrétních životních potřeb. Pokud tuto souvislost nepovažoval posudkový lékař za dostatečně prokázanou, nechte si ji jednoznačně písemně popsat od praktického lékaře nebo specialisty.
Co když nesouhlasíte s výsledkem odvolání?
V zásadě máte dvě možnosti. Můžete se v podstatě odvolat proti odvolání, v tomto případě správní žalobou. Druhou možností je počkat a pak znovu podat žádost o zvýšení příspěvku na péči.
Kdy podat žádost o zvýšení příspěvku na péči?
Jak podat žádost o zvýšení příspěvku na péči?
Žádost se podává na připraveném formuláři. Formulář je velmi podobný žádosti o příspěvek na péči. Kde žádost získáte?
Na stránce je také vzor vyplněného formuláře.
Řízení probíhá stejně jako u klasické žádosti o příspěvek na péči.