Lůžkový nebo mobilní hospic? Jakou formu speciální paliativní péče zvolit?

Paliativní péči má různé podoby. Může být poskytována formou hospice v domácím prostředí i jako pobytová služba lůžkový hospic. Lékaři však také poskytují ambulantní paliativní péči nebo najdete paliativní oddělení v nemocnicích. Tento průvodce vám pomůže zorientovat se v možnostech a rozhodnout se pro nejvhodnější typ péče.

Paliativni-pece-luzkovy-domaci-hospic.jpeg

Tento článek se zaměřuje na specializovanou paliativní péči. Pokud hledáte informace o paliativní péči jako takové, přečtěte si úvodní článek k tématu.

Hospice jsou zařízení poskytující paliativní péči nemocným v terminálním stádiu nemoci. Zpravidla do hospicové péče přechází pacienti, u nichž už byla ukončena léčba zaměřená na vyléčení (tzv. kurativní léčba). Hospicová péče bývá poskytována v řádu týdnů až měsíců.

Mobilní hospic

Mobilní hospice poskytují specializovanou paliativní péči pacientům v jejich přirozeném prostředí, nejčastěji doma.

Co poskytuje mobilní hospic?

Do domácnosti klienta dochází tým odborníků – lékaři, zdravotní sestry a sociální pracovníci. Rodinám i klientovi je poskytována psychologická či duchovní podpora. Pohotovostní služba je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Konkrétní nastavení služby záleží na individuálních potřebách klienta a jeho rodiny.

V domácím prostředí pomáhají sociální služby

Podmínkou domácí hospicové péče je zajištění celodenního dohledu a péče. Pro pečující osoby nebývá často možné zůstat s nepřetržitě se svým blízkým. Zpravidla proto využívají terénní sociální služby jako je osobní asistence, pečovatelská služba a terénní odlehčovací služba.

Sociální služby zajišťují pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, které již nemocný není schopen sám zvládnout. Pomáhají například při osobní hygieně, s dovozem obědů a nákupů, pomoci mohou také s chodem domácnosti a dalšími činnostmi.

Kolik to stojí? 

Zdravotní úkony jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, sociální služby, psychologická podpora, duchovní péče a další služby ze zdravotního pojištění hrazeny nejsou a klient se na jejich úhradě podílí.

⚠️ Na úhradě terénních sociálních služeb se podílí klient. V roce 2025 je maximální cena za jednu hodinu osobní asistence nebo pečovatelské služby stanovena na 165 Kč/hodinu (v případě čerpání více jak 80 hodin měsíčně je to 145 Kč/hod).  Pokud je péče poskytována ve větším rozsahu, je potřeba počítat s vysokými výdaji. Péče by měla být hrazena z příspěvku na péči, ale příspěvek je vyplácen zpětně a vyřízení žádosti může trvat i půl roku a déle.


→  Více o příspěvku na péči.
→  Více o terénních sociálních službách.

Lůžkový hospic

Lůžkový hospic je forma hospicové péče, která je poskytována ve specializovaném zdravotnicko-sociálním zařízení. Cílem hospicové péče je zajistit co nejvyšší možnou kvalitu života pro pacienty, kteří jsou v závěrečné fázi života, a poskytnout podporu jejich rodinám. 

Návštěvy nejsou zpravidla omezeny nebo jsou výrazně rozšířené. Lůžkové hospice také často umožňují blízkým pacienta zůstat přes noc, zajistí přistýlku nebo mají speciálně určený pokoj pro blízké osoby.

Co poskytuje lůžkový hospic?

Zařízení poskytuje komplexní péči včetně stravy a ubytování. O pacienta se stará tým odborníků: lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé, psycholog, sociální pracovník a duchovní.

Kolik to stojí?

Péče je v lůžkovém hospici částečně hrazena ze zdravotního pojištění, ale pacienti obvykle přispívají určitou částkou, která pokrývá náklady na stravu, ubytování a další služby. Některé hospice nabízejí sociální fondy pro pacienty v obtížné finanční situaci.

Nemocniční paliativní péče

V nemocnicích můžete využít dvou forem paliativní péče:

  • Konziliární paliativní týmy, které docházejí na jednotlivá oddělení a pomáhají pacientům i jejich rodinám.
  • Lůžková oddělení paliativní péče, která fungují podobně jako lůžkové hospice.

Kolik to stojí?

Péče je hrazena zdravotní pojišťovnou. Pobyt v nemocnici obvykle podléhá standardním poplatkům dle hospitalizačního režimu.

Ambulance paliativní medicíny

Ambulance paliativní medicíny fungují při nemocnicích, lůžkových a mobilních hospicích. Pacienti sem docházejí na konzultace a odborné vyšetření. Ambulantní paliativní péče je vhodnou volbou pro pacienty, kteří nejsou v terminální fázi nemoci, ale potřebují odbornou podporu při zvládání chronických bolestí, nevolnosti nebo jiných obtíží spojených s vážným onemocněním.

Kolik to stojí?

Vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pojišťovna však proplácí pouze činnost lékaře, a nikoliv související činnosti. Záleží na konkrétním poskytovateli, zda má jiné zdroje k hrazení dalších výdajů.

Denní stacionáře

Denní stacionáře obvykle fungují s lůžkovým oddělením paliativní péče, v domácích hospicích nebo jako samostatné jednotky. Důležitým cílem denních stacionářů je zajištění volného času a poskytování možnosti odpočinku hlavnímu pečovateli.

I v těchto zařízeních se pacientům dostává komplexní péče:

  • Lékaři - zmírňují bolest a dopady dalších příznaků nemoci, mohou nemocnému podat i transfuzi krve
  • Pracovníci sociální péče - poskytnou hygienickou péči, jako je koupel, sprcha, v případě potřeby pomoc při podávání jídla, zajišťují nemocnému společnost apod.
  • Rehalibitační péči poskytnou  - fyzioterapeuté a ergoterapeuté
  • Relaxační služby - masáže a různé druhy terapií (muzikoterapie,  aromaterapie, předčítání nebo poslech literatury apod., vždy dle zájmu nemocného a jeho aktuálního stavu)
  • Zájmové aktivity - umělecké a řemeslné aktivity

Kde hledat pomoc a informace?

Pokud si nejste jisti výběrem vhodné formy paliativní péče, neváhejte kontaktovat:

  • Praktického lékaře: Zná nejlépe zdravotní stav nemocného, může poskytnout a předepsat obecnou paliativní péči, případně doporučit specializovanou paliativní péči.
  • Lékaře z ambulance paliativní péče.
  • Organizace poskytující odborné sociální poradenství, především ty, které se specializují na paliativní péči.
  • Všechny sociální služby poskytují základní sociální poradenství a jejich sociální pracovníci by vás měli alespoň odkázat na někoho, kdo vám poradí. Můžete např. kontaktovat poskytovatele osobní asistence, pečovatelské služby, denního stacionáře nebo odlehčovací služby pro seniory.
  • Organizace poskytující paliativní péči.

☎️ Adresář kontaktů najdete na stránkách webu Umirani.cz.

👉 Mohlo by vás zajímat:
    ➡️ Užitečné odkazy a zdroje:


    Článek napsaly:
    Mgr. Jana Lacmanová, sociální pracovnice a vedoucí služby osobní asistence v Jeseníku
    Mgr. Radka Vališková, sociální pracovnice a vedoucí pražského centra Maltézské pomoci