Půjčovna kompenzačních pomůcek

Když nevíte, jakou kompenzační pomůcku zvolit, nebo ji potřebujete jen na přechodnou dobu, půjčovna je ideální volbou. V článku se dozvíte, kdy a proč půjčení dává smysl a jak půjčovny fungují.

sl-Boxanova-009.jpeg

Když potřebujete pořídit kompenzační pomůcku, máte v podstatě tři možnosti, jak ji získat. Můžete si ji zakoupit, požádat o příspěvek od pojišťovny či úřadu práce (tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku) nebo si ji jednoduše půjčit.

Právě možnost zapůjčení pomůcky je v mnoha případech nejpraktičtější a nejvýhodnější. A v jakých situacích se vyplatí zvolit právě tuto cestu?

Kdy je lepší si pomůcku půjčit než kupovat?

  • Když si chcete pomůcku vyzkoušet: Ne vždy je jasné, která pomůcka bude pro vašeho blízkého nejvhodnější. Půjčení vám umožní vyzkoušet si různé typy pomůcek, a zjistit tak, co nejlépe vyhovuje konkrétním potřebám seniora. Například u vozíků se může lišit komfort, ovladatelnost nebo velikost.
  • Pokud je pomůcka příliš drahá: Některé pomůcky, jako jsou zvedáky nebo polohovací lůžka, mohou stát desítky tisíc korun. Pokud si nejste jisti, že je budete potřebovat dlouhodobě, je půjčení rozumnější volbou.
  • Nejste si jistí, jak dlouho budete pomůcku využívat: Péče o seniora v domácím prostředí může být někdy dočasná. Například v situacích, kdy se váš blízký vrátil po hospitalizaci  kvůli úrazu domů a očekáváte, že se jeho stav zlepší, nebo si naopak nejste jisti, zda péči v domácím prostředí zvládnete a uvažujete o pobytovém zařízení. V těchto případech je lepší pomůcku půjčit, protože byste pomůcku mohli využít jen krátce.
  • Když je nutné rychlé řešení: Pokud se situace nečekaně zhorší a potřebujete pomůcku okamžitě, půjčovna vám ji může poskytnout rychleji než při nákupu a čekání na dodání. Například po náhlém zhoršení zdravotního stavu seniora může být zapotřebí chodítko či vozík téměř okamžitě.

Jak funguje půjčování kompenzačních pomůcek?

Zapůjčení pomůcky je ve většině případů velmi jednoduché. Stačí kontaktovat vybranou půjčovnu, rezervovat si požadovanou pomůcku a domluvit se na termínu jejího vyzvednutí. S půjčovnou uzavřete smlouvu, zaplatíte zálohu, a pomůcka je vaše.

U větších pomůcek, jako jsou například lůžka nebo zvedáky, nabízí půjčovny často také dovoz, montáž a zaškolení v používání, následně pak případně i odvoz. Ceny se různí podle typu pomůcky a doby zapůjčení.

Kde si můžete půjčit kompenzační pomůcky?

Při hledání vhodné půjčovny kompenzačních pomůcek máte několik možností. Pomůcky nabízejí k zapůjčení nejen soukromé firmy, ale také řada dalších institucí, které jsou zaměřené na sociální a zdravotní péči. Zde jsou některé z míst, kde si můžete pomůcky půjčit:

  • Sociální odbory obcí a městských částí: V mnoha městech a obcích fungují sociální odbory, které provozují vlastní půjčovny pomůcek. Půjčovnu zřizuje buď přímo sociální odbor obce (nebo v Praze městské části) nebo jeho centrum sociálních služeb.
  • Zdravotnická zařízení: Půjčovny kompenzačních pomůcek jsou často součástí zdravotních služeb. Mají je např. nemocnice, agentury domácí péče nebo polikliniky. 
  • Sociální služby: Organizace poskytující sociální služby, jako jsou domovy pro seniory, denní stacionáře nebo osobní asistence či pečovatelské služby často provozují vlastní půjčovny kompenzačních pomůcek. Výhodou je, že tyto organizace mají často zkušenosti s poskytováním péče o seniory a mohou vám proto s výběrem pomůcek poradit.
  • Soukromé firmy: Pokud hledáte rychlé řešení nebo specifickou pomůcku, můžete se obrátit na soukromé firmy, které se specializují na prodej a půjčování kompenzačních pomůcek.

Vhodnou půjčovnu v Praze můžete dohledat v našem ☎️ adresáři služeb. Hledáte-li i mimo Prahu, můžete nahlédnout například do tohoto adresáře služeb Cesty domů.