Demence způsobená Alzheimerovou chorobou se obvykle dělí do tří fází. Toto rozdělení vám pomůže lépe porozumět potřebám vašeho blízkého a poskytnout mu adekvátní péči a podporu.
Pojďme se podívat na jednotlivé fáze podrobněji.
Pan Pospíšil začíná mít problémy s řízením auta. Často zapomíná, kam měl jet, a musel několikrát zastavit, aby se zorientoval. V poslední době se také začal vyhýbat setkáním s přáteli, protože má strach, že se ztrapní, když zapomene, o čem se s nimi bavil.
Paní Černá začala opakovat otázky, například se ptá, kdy přijde její dcera, i když jí to manžel už dvakrát řekl. Rodina si také všimla, že si často nemůže vybavit nějaké slovo a někdy používá nesprávné výrazy pro běžné předměty.
V této fázi je senior relativně soběstačný, vaše péče a podpora není nepřetržitá. Pro nemocného a jeho okolí se však může jednat o psychicky náročné období. Je to období vyrovnávání se s diagnózou a hledání informací. Je nesmírně důležité, aby senior i jeho blízcí věděli, co je čeká, a mohli se na případný postup nemoci připravit. Také je vhodné, aby v této fázi nemoci rozhodl senior o svých budoucích záležitostech.
Může být vhodné začít využívat sociální služby poskytované v domácím prostředí, jako je osobní asistence či pečovatelská služba. Rozsah pomoci je velmi individuální a záleží tak na možnostech rodiny, může se jednat o pár hodin týdně, někdy je však potřeba rozsáhlejší péče.
Paní Pokorná si nedokáže vzpomenout, jak si připravit jednoduché jídlo, jako je čaj nebo chleba s máslem. Když je s rodinou, často propuká v pláč, protože se jí nedaří vzpomenout na základní věci.
Pan Urban opustil domov v noci a šel několik hodin po ulicích, dokud ho sousedi neodvedli zpět. Když se ho rodina ptala, kam šel, nedokázal to vysvětlit. Měl na sobě spodní prádlo, i když venku bylo chladno.
V této fázi demence potřebuje nemocný rozsáhl péči, především dohled a pomoc s praktickými činnostmi i péčí o sebe.
Zásadní je, aby měl senior pravidelný režim, který mu pomůže s každodenní orientací a dá mu potřebnou jistotu. Je potřeba najít smysluplný denní program, který dá nemocnému jistotu, pocit důstojnosti a bude z něj mít radost. Senior se zpravidla účastní běžných denních činnostech s podporou a pomocí pečujících. Je velmi důležité, aby senior posiloval postižené kognitivní funkce jako je paměť, myšlení, pozornost apod. Může se jednat o velmi pestrý soubor činností, které jsou odborně nazývány kognitivní trénink. Kognitivní trénink doplnit dalšími formami aktivizace a vyvážit psychické a fyzické aktivity. Více se dozvíte v našem článku věnovaném aktivizaci.
Pokud jde o dostupné služby, pro seniory s rozvinutou demencí je vhodný domov se zvláštním režimem. U domovů pro seniory si nejprve zjistěte podmínky fungování zařízení, některé domovy seniory s demencí nemusí přijmout. Více →
Zůstává-li senior v domácím prostředí, je vhodné, především z časovým a finančních důvodů, výše zmíněné terénní sociální služby doplnit denním stacionářem. Jedná se o ambulantní službu, do které dochází senior přes den a má v ní zajištěnou celodenní péči, večer se zas vrací domů.
Nezapomínejte také na sebe. Péče může být vyčerpávající, nebojte se požádat o pomoc nebo vyhledat podporu pro pečující. Naštěstí se pomoci a podpoře neformálně pečujících věnuje více organizací. Více →
Tipy a rady, jak se se situací vyrovnat najdete také na stránkách České alzheimerovské společnosti.
Při těžké demenci je nemocný zcela odkázán na své okolí a potřebuje nepřetržitou péči 24 hodin denně. Třetí fáze postupně přechází do terminální fáze nemoci.
Péče o seniora v poslední fázi demence vyžaduje nepřetržitou péči, sociální i zdravotní.
Zpravidla se senior nachází v domově se zvláštním režimem, při zajištění potřebné sociální i zdravotní péče však může zůstávat i v domácím prostředí. Záleží na možnostech rodiny a individuální situaci seniora.
V terminální fázi je vhodná paliativní péče zaměřená na co největší pohodlí seniora a tišení bolesti. Můžete využít hospice. Ovšem ne všechny hospice (ať už mobilní nebo lůžkové) v Čechách se zaměřují na pacienty s demencí.
Pokud jde o aktivizaci, tak v této fázi nemoci je vhodná například bazální stimulace.
Pamatujte, že průběh demence je u každého člověka individuální. Popsané fáze jsou spíše orientační. Pravidelné konzultace s lékařem vám pomohou přizpůsobit péči aktuálním potřebám vašeho blízkého.